přidáno: 19. 6. 2013 13:05, autor: Josef Cacek
Svůj svátek slaví tento týden velký "menší bratr" a mučedník z prvních dob křesťanských , jehož relikvie je uchovávána v Pražské katedrále.
13.6. sv. Antonín z Padovy - narodil se na sklonku 12. stoleti v Lisabonu, v mládí vstoupil k augustiniánům, odkud přešel do společenství "menších bratří" sv. Františka. Nějaký čas žil v odloučení od světa v pokoře. Spolubratří po čase objevili jeho velké nadání a kazatelské schopnosti s neobyčejnou znalostí Písma. Z pověření řádu 9 roků kázal a vyučoval. Byl zařazen mezi učitele církve.
15.6. sv. Vít Historické informace o tomto mučedníkovi se nedochovaly. Legenda praví, že byl ve velmi mladém věku (12 let ) umučen za císaře Diokleciána, protože se nezřekl své víry.
Jeho ostatky dostal svatý kníže Václav od německého krále Jindřicha I. Sv. Václav nechal postavit kostel na Pražském hradě zasvěcený tomuto mučedníkovi, za císaře Karla IV byla zahájena stavba katedrály sv. Víta, kde jsou relikvie uloženy v hlavním oltáři. Je patronem mládeže, vinařů, hostinských...