29.týnen křesťanského kalendáře

přidáno: 24. 7. 2013 6:07, autor: Josef Cacek
Dva velcí učitelé církve a současně františkánští mniši slaví svůj svátek první a poslední den týdne.
15.7. sv. Bonaventura z rodné Itálie šel studovat do Paříže. Zde vstoupil do františkánského řádu a stal se jeho představeným, později byl jmenován kardinálem. Ač nadán vysokým intelektem, zachoval si celý život pokorného ducha. Traduje se úsměvná historka, že když mu papežský legát přinášel kardinálský klobouk, že na něj volal, ať jej nechá pověšen na stromě, že teď myje nádobí a má mokré ruce, pak si jej vezme. Jsou dochována jeho kázání,  teologická a filozofická díla. Byl spolu se sv. Tomášem Akvinským obhájcem žebravých mnichů. Jeho atributem je kardinálský klobouk.
21.7. sv. Vavřinec z Brindisi vzdělaný člen kapucínského řádu přelomu 16. a 17. století. Jako misionář kázal v mnoha evropských zemích, polemizoval s Židy, luterány v čemž mu byla užitečná znalost 6 jazyků. Byl činný i v diplomacii, vyjednával ve válce s Turky. Dochovala se jeho kázání, komentáře ke knihám Starého zákona a polemická díla. Je uctíván jako učitel církve.