přidáno: 13. 11. 2013 2:07, autor: Josef Cacek
Pražský rodák - jezuita upálený v japonském Nagasaki spolu s učitelem církve z počátku 5. století slaví tento týden vedle dvou mariánských svátků:
10.9. blahoslavený Karel Spinola se pravděpodobně narodil v Praze v době Rudolfa II. Životní touhu naplnil vstupem k jezuitům a misijním působením v několika světadílech. Životní pouť ukončil v Nagasaki, kde byl spolu s 54 křesťany vězněn a nakonec upálen.
13.9. sv. Jan Zlatoústý církevní učitel z Antiochie přelomu 4. a 5. století. Nadšený kazatel a reformátor se znelíbil mocným v Konstantinopoli, kde byl arcibiskupem. Zemřel vyčerpáním ve vyhnanství roku 407. Církevním učitelem se stal díky svým jasným a srozumitelným výkladům Starého a Nového zákona.
12.9. Jména Panny Marie, 15.9. P.  Maria Bolestná