přidáno: 13. 12. 2013 8:38, autor: Josef Cacek
V tomto týdnu slavíme spolu s učitelem církve prvních století křesťanství a zakladatelem žebravého řeholního řádu.
30.9. sv Jeroným pocházel z Dalmácie, v mládí studoval v Římě, později ovládl řečtinu a hebrejštinu, ze které přeložil do latiny  Bibli. V Betlémě založil útulek pro poutníky a zdarma vyučoval děti latině a řečtině. Patří mezi 4 západní církevní otce spolu se sv. Ambrožem, Augustinem a Řehořem Velikým.
4.10. sv. František z Assisi též Serafínský žil na přelomu 12.a 13. století. V mládí bezstarostný syn bohatého kupce slyšel Boží hlas. Rozešel se s rodinou rozdal všechen majetek a rozhodl se žít svůj život v absolutní chudobě.Pomáhal chudým, malomocným a všude, kde bylo třeba. Svoji opravdovostí v chudobě zaujal další mladé muže, sepsal jednoduchá řeholní pravidla a založil řád Menších bratří, o několik roků později pak se sv. Klárou ženskou odnož Klarisky. Hlásal evangelium doma i v cizině. Dodnes patří mezi nejuctívanější světce pro svoji lásku k Bohu i lidem, radostnou mysl a chudobu. Je patronem ekologů.