přidáno: 24. 2. 2013 9:14, autor: Josef Cacek   [ Aktualizováno 24. 2. 2013 9:14 uživatelem Josef Cacek ]
V osmém týdnu slaví svůj svátek většinou obecně neznámá jména, jejichž nositelé se
mimořádným způsobem zapsali do historie křesťanství.
Petr Damiani slavící svůj svátek 21.2. žil v 11. století nejprve poustevnickým životem, později jako představený společenství poustevníků. Svoji kritickou otevřeností vůči svatokupectví a morálním pokleskům duchovních osob je považován za významného reformátora církve. Pro svá teologická díla byl uznán učitelem církve.
Polykarp slaví svátek 23.2. Byl biskupem v prvních dobách křesťanství v malé Asii. Po udání svým sluhou byl pro svoji víru odsouzen k upálení roku 155. Na hranici byl katem ještě proboden. Je mučedníkem jehož život i smrt je popsána v dochovaném spisu, který křesťanská obec ve Smyrně poslala věřícím ve Philomelu v Syrii.