Posvícení

přidáno: 15. 10. 2015 1:21, autor: Josef Cacek
    Druhou neděli v říjnu slaví farnost a s ní celá obec "posvícení" - výročí posvěcení kostela svatého Jakuba. Pro věřící je to slavnostní den, poukazující na dostavbu chrámu a jeho posvěcení, tedy určení k bohoslužebnému setkávání.  V některých kostelích se konají bohoslužby každodenně, někde jednou až dvakrát v týdnu, v malých kostelících třeba jen několikrát do roka. Posvícení a pouť mají ale vždy mimořádnou atmosféru, podobně jako rodinné oslavy  narozenin. Po ukončení mše sv. se často scházejí věřící v tento den na malé přátelské ( laskavé ) setkání - agapé - spojené s drobným občerstvením, v našem případě posvícenskými koláči, jablečno-ořechovým štrůdlem a svařeným vínem z bohumilé Moravy. To letošní se vydařilo i počasím a tak radost ze setkání měli účastníci a snad i patron kostela.