Všechny zprávy‎ > ‎

17. týden křesťanského kalendáře

přidáno: 2. 5. 2013 5:00, autor: Josef Cacek   [ aktualizováno 2. 5. 2013 5:00 ]
    V 17. týdnu roku slaví svého patrona celá naše země - 23.4. má svátek biskup Vojtěch. Hned následující datum patří jednomu z nejznámějších a nejstarších světců sv. Jiří.
23. 4. sv. Vojtěch - český národní patron, biskup a mučedník z rodu Slavníkovců žil v 10. století. Pražským biskupem se stal už ve 30 letech, ale z politických důvodů odešel do kláštera v Římě. Papež jej však poslal zpět do pražské diecéze, založil Břevnovský klášter s benediktinskou řeholí, ale pro opakované politické neshody odešel na misie do Pruska, kde byl roku 997 zavražděn.
24.4. sv. Jiří mučedník 3.- 4. století. Historicky není dochována žádná písemná zmínka. Legenda praví, že pochází z Kapadokie  v dnešním Turecku. Stal se stejně jako jeho otec vojákem a sloužil v osobní stráži císaře Diokleciána. Poté, co se přiznal ke křesťanství, byl mučen a popraven. V průběhu staletí se objevovaly různé legendy ze života mučedníka a jeho jméno se stalo velmi frekventované v mnoha zemích. Je patronem skautů, nemocných, ale též mnoha zemí Anglie, Etiopie, Kanady, Řecka...
Comments