Všechny zprávy‎ > ‎

Poutní slavnost

přidáno: 25. 7. 2014 0:08, autor: Josef Cacek   [ aktualizováno 25. 7. 2014 0:08 ]
    V pátek 25.7. slaví svátek všichni Jakubové. Jejich patron svatý Jakub apoštol, nazývaný též Větší nebo Starší byl jedním z nejbližších Ježíšových učedníků. Spolu s bratrem Janem žili v Betsaidě s otcem Zebedeem a matkou Salome. Díky své horkokrevnosti byli přezdíváni "synové hromu".   Ježíš je pozval k apoštolské službě slovy, že z nich udělá rybáře lidí. Do té doby se živili rybolovem. Nový zákon popisuje jejich přítomnost na všech důležitých situacích Ježíšova veřejného působení. Svatý Jakub byl první z dvanácti apoštolů umučen - z příkazu krále Heroda Agrippy byl před Velikonocemi sťat mečem. Z legend a ústní tradice je hrob svatého Jakuba pod oltářem baziliky v Santiagu de Compostella. 
    Pod levým bočním schodištěm "Brány poutníků" baziliky byl místními  poutníky v roce 2004 uložen kámen ze základů našeho farního kostela s nápisem "AD2004, České Heřmanice, s.Jacob.cz".  Do zdejšího kostela pak byla přivezena svatojakubská mušle -hřebenatka požehnaná u hrobu našeho patrona.
    Farnost oslaví svátek apoštola Jakuba v neděli 27. 7. v 10.30 hodin poutní mší svatou, při které bude mimořádně vystaven k úctě obraz "Černé Madony". Po bohoslužbě krátké polední zastavení s poutními koláčky, svatojakubským dortem a jižními víny.
Comments